M12FIW38-202B
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 160ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Discontinued
Discontinued
M12 FUEL™ 3/8" Stubby Impact Wrench with Friction Ring Kit
M12FIW38-202B
Features
More Compact- greater access in tight spaces
Up to 339Nm of Nut-busting torque
4 Mode DRIVE CONTROL
Product Summary
Our M12 FUEL 3/8" Stubby Impact Wrench is the industry's most compact cordless impact wrench. At only 122mm in length, it allows you to work in tighter spaces delivering the power to complete many of the most demanding tasks and increasing your productivity. The compact impact delivers high torque with our POWERSTATE brushless motor. The impact wrench delivers an industry-leading 339Nm of nut-busting torque. This allows you to remove even the most stubborn bolts and fasteners. Our cordless impact wrench features built-in REDLINK PLUS tool technology to help you get the job done. 4-Mode DRIVE CONTROL provides you with unmatched control in various fastening applications Modes 1-3 gives you precision and control for any application. An Auto-Shut-Off Mode in the 4th setting prevents over-fastening of bolts while doing reassembly work. Our MILWAUKEE M12 FUEL 3/8" Stubby Impact Wrench is part of the M12™ battery line, featuring over 200 powerful and compact tools.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M12 FUEL™
Voltage 12V
Type Cordless
Anvil Type Friction Ring
Anvil Size 3/8"
Nut Busting Torque 339Nm
Fastening Torque 339Nm
IPM 1100/ 2100/ 3200
RPM 1200/ 1800/ 2700/ 1500-2700
Drive Control 4-Mode w/ Auto Shut-Off Mode
Battery M12™ REDLITHIUM™
Kit Yes
Length 122mm