M18FAP180-502B
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 324ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Discontinued
Discontinued
M18 FUEL™ 180mm Variable Speed Polisher - Kit
M18FAP180-502B
Features
Cordless Detailing.
Total Control.
Full-Size Car On One Charge.
180mm Pad Capacity.
Variable Speed Dial and Trigger.
Constant Power Technology.
Product Summary
The M18 FUEL 180mm Variable Speed Polisher is the world’s first cordless full-size rotary polisher. By harnessing the power, performance and run-time of M18 FUEL technology, this tool delivers corded performance that allows users to power through the most demanding applications. At more than 450g lighter than corded, and the ability to deliver total control through a variable speed dial and trigger, the new M18 FUEL Polisher frees users from the extra work, distractions, paint damage, and inconvenience caused by cords. Paired with M18 5.0Ah REDLITHIUM™ batteries, the M18 FUEL Polisher can complete a full size car on one charge when working on moderate to good paint. The M18 FUEL Polisher is equipped with a rubber over mold front housing to protect the paint from scratches in use as well as a removable dust cover to protect the motor and electronics from wool fibers and residue. The new tool is designed to distribute more of its weight over the pad, providing natural pressure on the surface area and more.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
Type Cordless
Polishing RPM 0 - 2,200 RPM
Battery M18™ REDLITHIUM™
Capacity 180mm
Kit Yes
Trigger Lock On Off
Length 503mm
Weight 2.9kg w/ 5.0Ah battery
Warranty - Tool 5 Years
Warranty - Battery/Charger 2 Years
What's Included
M18 FUEL™ 180mm Variable Speed Polisher (Tool only) [M18FAP180-0].
X1
M18™ 5.0AH REDLITHIUM™ Battery
M18B5
X2
M18™ & M12™ Rapid Charger [M12-18FC].
X1
Backing Pad.
5" Black Foam Finishing Pad.
7" Black Foam Finishing Pad(1) 5" Inch Wool Cutting Pad.
7" Wool Cutting Pad.
7" Yellow Foam Polishing Pad.