M18FCS66-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 153ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Discontinued
Discontinued
M18 FUEL™ 184mm Circular Saw (Tool Only)
M18FCS66-0
Features
Integrated rafter hook for easy storage
Integrated dust port on guard and included vac adaptor
Magnesium shoe and guard for maximum durability
Electric brake to stop blade after trigger is released
Product Summary
Designed for the carpenter, remodeler and general contractor, the M18 FUEL 184mm Circular Saw from MILWAUKEE generates corded power, cuts faster and gives users up to 750 cuts per charge. The POWERSTATE Brushless Motor provides 5,800 RPM and higher speeds under load for corded cutting performance. REDLINK PLUS intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating and over discharge. The M18 REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT 12.0 battery delivers unmatched run-time in all applications. All magnesium guards and shoe delivers extreme durability for jobsite conditions. A built-in rafter hook offers quick and easy storage and an electric brake stops the blade quickly after cuts are complete for maximum productivity.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
RPM 5,800 RPM
Maximum Bevel Capacity 50 degrees
Arbor Size 15.88mm (5/8")
Length 419mm
Weight 5.9kg
Warranty - Tool 5 Years
What's Included
M18FCS66-0
X1
Blade
X1
Rip Fence
Wrench
Note:  (Not included) Battery and charger
See it in action
See it in action