M18FID2-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 304ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Discontinued
Discontinued
M18 FUEL™ 1/4" Hex Impact Driver (Tool Only)
M18FID2-0
Features
Fast driving speed.
Most compact: only 116mm in length.
Maximum power.
Product Summary
The M18 FUEL ¼” Hex Impact Driver provides fast driving speeds and maximum power in a compact design. The POWERSTATE Brushless motor delivers up to 226Nm of torque increasing user’s productivity for the most demanding fasteners on the job. At only 116mm in length, this is the most compact tool in its class, allowing users to have more access in tight spaces. The REDLINK PLUS intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, heating and or over-discharge. The 4-Mode DRIVE CONTROL provides greater control over output speed and power, for greater versatility.
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
Type Cordless
Torque 226Nm
IPM 0-4300
RPM 0-3,600
Drive Control 4-Modes
Battery M18™ REDLITHIUM™
Length 116mm