M18SMS216-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 158ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Discontinued
Discontinued
M18™ 216mm Slide Mitre Saw (Tool Only)
M18SMS216-0
Features
Milwaukee 2-pole frameless motor delivers 2700rpm for fast cutting
Heavy Duty case base and fence ensures durability and accuracy
REDLINK™ overload protection electronics delivers system durability
Dual vertical steel rails with linear bearings for smooth sliding action
Mitre release system for quick cutting adjustments
Steel detent plate with preset angles for accurate cutting
LED light to illuminate the work area
Powered by REDLITHIUM™ battery technology
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18™
Voltage 18V
Type Cordless
No Load RPM 2700
Battery M18™ REDLITHIUM™
Blade 216mm
Cut Capacity (90° mitre / 90° bevel) 270mm x 60mm
Arbor Size 30mm
Length 638mm
Weight with battery 14.5kg
Warranty 5 Years
What's Included