M18FPLST120
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 299ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ 12" (305mm) Telescoping Pole Saw (Tool Only)
M18FPLST120
Features
Optimised for REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ batteries, delivering up to 75 cuts per charge with a 12.0Ah battery in 6" x 6" (150 x 150mm) cedar.
Telescoping shafts extends unit length from 2.7 m to 4.0 m.
Powers through cuts fast to enhance user productivity.
Reaches peak speed in under one second, and maintains speed under load for increased control.
Fast chain speed provides quick, clean cuts.
No hot touchpoints directed towards the user
Captured bar nut, with nut retained to sprocket cover.
Lightweight magnesium cutting head provides optimised balance.
Robust metal branch hook.
Variable speed trigger with intuitive trigger lock-off for user protection and maximum control.
Sight line for increased visibility and control in precision cutting.
Ergonomic adjustment collar allows users to easily and swiftly adjust telescoping shaft.
Translucent oil reservoir allows for clear visibility to bar oil levels.
No pull starts, low noise, no mixing petrol and oil, and no regular engine maintenance
Product Summary
The M18 FUEL™ 12" (305mm) Telescoping Pole Saw is designed to meet the performance, durability, and ergonomic needs of the professional arborist, power utility linesman, and landscape maintenance professional. The Pole Saw’s POWERSTATE™ Brushless Motor™ delivers 1.8 kW peak power with an M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™12.0Ah battery (sold separately). M18 FUEL™ technology allows the Pole Saw to reach its full throttle 25 m/s chain speed in under 1 second, delivering fast cuts for maximum productivity. Eliminating headaches associated with petrol engines, such as pull starts, high noise levels and regular maintenance, this Pole Saw is optimised for use with M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ batteries, which deliver best-in-class performance. REDLINK™ PLUS Intelligence enables full-circle communication between the tool and battery, providing users with ultimate levels of performance, protection, and productivity. The Pole Saw has a professionally demanded feature set, including a rigid, easy-to-adjust telescoping shaft, lightweight magnesium cutting head, robust branch hook, cutting sight line, captured bar nut, compact design for easy storage and transport, easy access chain tensioner, automatic oiler, and onboard scrench storage conveniently located within the bump guard.
Overview Specifications What's Included Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
RPM 0 - 13,500
Bar Length 12" (305mm)
Chain Gauge 0.043" (1.1mm)
Chain Pitch 0.325" (8.3mm) Low Profile
Trigger Variable Speed
Length 2.7m (Collapsed) - 4.0 m (Extended)
Weight 7.3 kg (Tool only)
Warranty - Tool 3 Years
Automatic Oiler Yes
Chain Tensioner Yes
Onboard Scrench Storage Yes
What's Included
M18 FUEL™ 12" (305mm) Telescoping Pole Saw
M18FPLST12
X1
12" (305mm) Chainsaw Chain
X1
12" (305mm) Chainsaw Bar
Guide Bar Cover
Scrench
76 ml Chain Oil
Note:  (Not Included) Battery & Charger
See it in action
See it in action