M12BLROT0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 5ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M12™ Brushless Rotary Tool (Tool Only)
M12BLROT0
Features
Fast application, maximum durability.
Variable speed with 12 settings offers RPM adjustments from 27,500 to 5,000.
Compact design at 0.37kg and ergonomic grip provides great comfort and control.
Integrated collet wrench allows for quick accessory changes with less downtime.
Included 3.2mm (1/8") collet. Compatible with 0.8mm1(/32"), 1.6mm (1/16"), and 2.4mm (3/32") (not included).
Product Summary
Designed for the professional tradesperson, the MILWAUKEE® M12™ Brushless Rotary Tool is optimised for power, precision, and productivity on the jobsite. It delivers unmatched performance with fast application speed. The brushless motor, REDLINK™ Intelligence, and steel collet design provides long life and maximum durability. The variable speed interface offers RPM adjustments from 27,500 to 5,000, with 12-speed settings to complete a wide range of cutting, grinding, sanding, and polishing applications. The compact size of 0.37kg and ergonomic contour grip provides great comfort and control during usage, while the LED light illuminates the workpiece. The integrated collet wrench allows for quick accessory changes with an included 3.2mm (1/8") collet, with compatibility for standard sizes at 0.8mm (1/32"), 1.6mm (1/16"), and 2.4mm (3/32") (not included). This battery-powered rotary tool also features a battery fuel gauge and assist users with low vibration for extended usage.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M12™
Voltage 12V
RPM 5000 - 27,500
Speed Settings 12
Length 233mm
Weight 0.37 kg
Warranty - Tool 5 Years
Included Collet 3.2mm (1/8")
Max Accessory Diameter 55mm
What's Included
M12™ Brushless Rotary Tool
M12BLROT0
X1
3.2mm (1/8") Collet