M18FMDP-0C
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 4ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ 38mm Magnetic Drill (Tool Only)
M18FMDP-0C
Features
MILWAUKEE® POWERSTATE™ Brushless Motor provides more power, more run-time, and longer life.
Keyless 19mm weldon reception for fast and easy accessory changes.
Tool-free detachable handle for left or right hand use.
Product Summary
The M18 FUEL 38mm Magnetic Drill drills faster, delivers the strongest magnetic hold on 6mm steel providing a safer drilling environment in this material, and drills over (40) 20mm holes per charge.The M18 FUEL 38mm Magnetic Drill delivers safer drilling on 6mm steel by providing the industry’s strongest holding force on this material. By utilising permanent magnets, the magnetic base operates without electricity; ensuring that the magnet does not deactivate if the battery is drained. Equipped with Auto-Stop lift-off detection, power to the motor is automatically cut if excess rotational motion is detected while drilling. Powered by a MILWAUKEE POWERSTATE Brushless Motor, both drills are faster than their corded counterparts, and deliver the same 38mm annular cutter capacity. REDLINK PLUS Intelligence is the most advanced electronic system on the market, preventing damage to the tool and battery caused by overloading or overheating. REDLITHIUM™ 5.0Ah batteries provide over (40) 20mm holes in 6mm steel, while delivering the most durable pack construction on the market, and maximum recharges.
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
Type Cordless
RPM 0-400/0-690
Battery M18™ REDLITHIUM™
Length 350mm
Width 190mm
Height 394mm
Weight 13.38kg
Warranty - Tool 5 Years
What's Included
M18 FUEL™ 38mm Magnetic Drill