M18STSO0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 155ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18™ FORCE LOGIC™ Strut Shear w/ ONE-KEY™ (Tool Only)
M18STSO0
Features
Dedicated tool for shearing strut​.
Suitable for 41 x 41mm, 41 x 21mm, 41 x 22mm strut up to 2.6mm (12Ga)​.
Interchangeable and replaceable dies to suit strut size.
Up to 200 “shears" on a single 5.0Ah Battery.
Up to 8000 “shears" from a set of dies.
Shear speed of 4.25 seconds.
Integrates with Milwaukee Chain Vice for superior cutting stability
Product Summary
Our M18™ FORCE LOGIC™ Strut Shear w/ ONE-KEY™ facilitates the efficient shearing of Struts on the jobsites. Utilizing Milwaukee proprietary M18™ FORCE LOGIC™ Strut Shear single channel combination die sets, the Strut Shear delivers square, clean shears without additional filing or deburring. The integrated strut support plate offers a quick 100mm (4") measurement offset for simple, repeatable shears for productivity on jobsites. The Strut Shear’s dual die design eliminates exposed blades and reduces the chance of injuries. This highly portable Strut Shear offers unmatched versatility allowing you to easily shear on any flat surface or chain vice at the point of installation around the jobsite. The integrated tri-stand chain vice mount allows seamless integration into the Milwaukee 152mm (6") leveling tripod chain vice to keep users productive. Featuring Milwaukee ONE-KEY™ Technology, view tool usage, receive notifications for recommended maintenance, and lock the tool out for added security to protect your investment.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18™ / ONE-KEY™
Voltage 18V
Force 18 Tons
Capacity 21mm, 22mm, 41mm
Weight 10.91 kg
Warranty - Tool 5 Years
LED Lights Yes
Strut Support Plate Offset 100mm (4")
Tri-Stands Integration Yes
Tool Free Die Change Yes
Trigger Lock Out Yes
Speed of Shear 4.25 Seconds
What's Included
M18STSO0
X1
M18™ FORCE LOGIC™ Strut Shear Single Channel Die Set 41mm x 41mm