M12FHIR38LR0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 6ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M12 FUEL™ 3/8" High Speed Extended Reach Ratchet (Tool Only)
M12FHIR38LR0
Features
Delivers 450 RPM under load.
Up to 47.5 Nm of maximum torque output.
Product Summary
The M12 FUEL™ 3/8" High Speed Extended Reach Ratchet is the latest addition to Milwaukee's battery-powered ratchets. The M12 FUEL™ ratchets provide fast cordless speed with a slim head profile and an extended neck that will provide more access in tight spaces. Simultaneously, the recessed forward-reverse shift knob allows users to easily switch between tightening or loosening fasteners. The 3/8" Ratchet provides performance of up to 47.5 Nm max torque, the same torque output as the M12 FUEL™ High Speed Ratchets. The High-Speed Extended Reach Ratchets feature an Investment Cast Steel Yoke housing and a POWERSTATE™ Brushless Motor that delivers great durability. The cordless ratchet features built-in REDLIINK™ tool technology to help users reduce fatigue and increase productivity.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M12 FUEL™
Voltage 12V
Peak Torque 47.5Nm
RPM 0 - 450
Chuck Type 3/8"
Length 363mm
Weight 0.91kg
Warranty - Tool 5 Years
Head Width 32.8 x 29.5mm