M12BPRT-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 159ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M12™ Rivet Tool (Tool Only)
M12BPRT-0
  • reviews, product
Tool Options
Tool Options
Tool Only
Tool Only
M12BPRT-0
Kit
Kit
M12BPRT-401B
Promotions
What's Included
Features
Pull Up to 3/16" Stainless Steel Rivets.
Part of 200+ Solutions on the M12™ Platform.
Aluminum, Steel, Stainless Steel - Capacity.
907kgs pulling force.
Ergonomically designed for force reduction.
900 1/8" Steel Rivets per charge using a M12B3 3.0Ah battery.
Pull 3/32", 1/8", 5/32", 3/16" Rivets.
Tool holds rivet in any orientation.
20mm Stroke Length.
40mm Nose Length.
Product Summary
The M12 Rivet Tool is a cordless solution that delivers fast, easy riveting while maintaining performance, durability, and size. The M12BPRT-0 can pull up to 500 3/16" stainless steel rivets or 900 1/8" steel rivets on one charge with a 3.0Ah battery, and reduces muscle effort from a hand tool. No compressors or hoses during set up and operation makes this tool a great replacement to pneumatic products. Delivers maximum durability from common jobsite conditions and use. This is the most compact cordless rivet tool on the market, measuring only 165mm in length allowing users more access in tight spaces. The M12 Rivet Tool is part of the M12™ battery platform, offering 200+ solutions on one battery system.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M12™
Voltage 12V
Type Cordless
Force 907kg
Battery M12™ REDLITHIUM™
Stroke Length 20mm
Length 165mm
Weight 1.88kg
Warranty - Tool 5 Years
What's Included
M12™ Rivet Tool (Tool Only)
M12BPRT-0
X1
4 Nose Pieces: 3/32", 1/8", 5/32", and 3/16"
2.4mm, 3.2mm, 4.0mm, and 4.8mm