M18FVC45L0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 170ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ 45L Wet/Dry Vacuum (Tool Only)
M18FVC45L0
Features
Maximise productivity to choose 18V (23L), 18V x 2 (34, 45L)
The wet/dry vac cleans up common jobsite debris like wood/metal shavings
Independently swivelling and locking reinforced casters
Larger diameter than standard casters allows for easier transport over obstacles
2 modes of operation (MAX runtime mode, MAX power mode)
IPX4 Rating
Platform M18 FUEL™
Capacity 45 Litres
Max Air Flow 3,090 L / Min
IP Ratings IPX4
Dimensions 830 x 762 x 570mm (670mm with hose wrapped)
Weight 18.1kg
Warranty - Tool 3 Years
Vacuum Type Wet / Dry
Batteries Required (2) M18™ (36V)
Suction 192 mBar
Hose Size 63.5mm (2.5")
Dust Class L-Class
What's Included
M18FVC45L M18 FUEL™ 45L Wet/Dry Vacuum Dual-battery Motor Head
X1
45 Litre Tank
X1
Cart
Large Wet/Dry Vacuum HEPA Filter
63.5mm x 2.7m Flexible Hose
63.5mm Crevice Tool
63.5mm Utility Nozzle
63.5mm Extension Wands