M12FNB160
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 155ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M12 FUEL™ 16 Gauge Nibbler (Tool Only)
M12FNB160
Features
Ability to perform clean cuts through aluminium, mild steel and stainless steel
Max cut diameter of 81mm
Variable speed trigger for precise, clean cuts
Able to complete tough applications with ease
Tool Free 360 Degree Die Holder Rotation
1,400 - 2,200 strokes per minute
Ability to cut up to 35.5mm/second
Only 1.6kg in weight when paired with a M12™ REDLITHIUM™ 4.0Ah Battery for minimum fatigue
Low profile design allows for easy access in tight spaces
Product Summary
The M12 FUEL™ 16 Gauge Nibbler is a compact light weight tool that provides the same cutting capacity as its 18V competitors on a 12V system. Delivering fast clean cuts in 16 gauge mild steel, the nibbler is also rated for 18 gauge stainless steel and 12 gauge aluminum. Our M12 FUEL™ 16 Gauge Nibbler has the power to perform in heavy applications such as cutting up to 22 gauge spiral duct seams. The M12 FUEL™ 16 Gauge Nibbler provides a variable speed dial, tool-free die holder orientation change, and LED work light which offers maximum control and productivity. The unique chip collection bag, kitted with the tool, reduces jobsite cleanup. The compact and light weight form factor enables greater access and mobility on the jobsite.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M12 FUEL™
SPM 1,400 - 2,200
Cut Capacity Aluminium: 12 Guage (2.1mm). Mild Steel: 16 Gauge (1.6mm). Stainless Steel: 18 Gauge (1.2mm)
Switch Type Lock-On
Variable Speed Dial Yes
Dimensions 272.2 x 68.2 x 158mm
Weight 1.2kg
Warranty - Tool 5 Years
Cut Speed 35.5mm/sec max
Cut Diameter 81mm (32")