M18FCSRH6620
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 323ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ 184mm (7-1/4") Rear Handle Circular Saw (Tool Only)
M18FCSRH6620
Features
Up to 750 Cuts per Charge with an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12) * Rip double stacked 19mm OSB
Lightweight and Less Fatigue- Over 0.7 kg Lighter Weight than the Previous Generation
6,000 RPM to complete demanding cuts in jobsite materials
Depth of Cut at: 90° = 68 mm & 45° = 50.5 mm
Trigger Lock-Off
Up to 53° bevel capacity
Improved lower blade guard design
Rotational dust port and included vac adaptor
Integrated LED light for workspace visibility and accuracy
Magnesium shoe and guards for maximum durability
Electric blade brake brings blade to a stop quickly upon release of the trigger
Product Summary
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 184 mm (7-1/4") Rear Handle Circular Saw is designed to meet the needs of the professional carpenter, remodeler and general contractor. The Rear Handle Circular Saw generates maximum power and provides users with fast cutting. When paired with an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12), users will be able to make up to 750 cuts in Rip double stacked 19mm OSB for maximum productivity in demanding applications. The POWERSTATE™ Brushless Motor provides 6,000 RPM and high speeds under load. REDLINK™ PLUS Intelligence ensures users achieve maximum tool performance and protects the saw from overload, overheating and over discharge. Optimised for M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12) (not included), the tool is compatible with all M18™ batteries. This Rear Handle Circular Saw also comes with a 184mm 24T Framing Blade (4932471297), designed to maximise life and cutting efficiences to improve user productivity. The lightweight and compact design, paired with premium ergonomics, makes this saw perfect for all-day use on the job site. For added productivity, this Rear Handle Circular Saw contains positive bevel detents and depth detents. A multi-sized rafter hook allows users to store the saw on different materials between cuts. Additionally, this Rear Handle Circular Saw has an electric blade brake that brings the blade to a quick stop on the release of the trigger, an integrated LED work light, and all magnesium guards and shoe that keep users productive and provide the durability required to handle tough job site conditions.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
No Load RPM 6,000
LED Light Yes
Maximum Bevel Capacity 53°
Arbor Size 30 mm
Length 460 mm
Weight 3.8kg (Tool Only)
Warranty - Tool 5 Years
Cut Line Blower Yes
Blade Size 184 mm (7-1/4")
Blade Side Left
Cut Depth 90° - 68 mm | 45° - 50.5 mm
What's Included
M18FCSRH6620
X1
184mm 24T Framing Blade